Adunk egy 1.500 Ft-os kupont, ha feliratkozol hírlevelünkre! Részletek »

Véget vetnek a Pó folyón történő mészárlásnak

2015.01.29.

Több, mint 10 éve tart a Pó harcsaállományának mészárlása. Hazai, és szomszédos országok orvhalászai, orvhorgászai lepték el az olasz folyót, hatalmas pénzt fogva harcsafilék tonnáinak értékesítésén. Ennek vetnének véget az olasz hatóságok.

Szezonindító akciókhirdetés

A nyugati országok hatásos természetvédelme – beleértve a halállomány védelmét is – többnyire az ott élők fegyelmén alapult. Nemzedékek nőttek fel úgy, hogy tudták, mit szabad, és mit nem. Ezekben az országokban a zsákmány sem volt népjóléti kategória, aki halat akart enni, megvehette, nem kellett fognia. Ráadásul számos országban a felénk népszerű halfajok nem számítottak konyhaképeseknek. Ha fogták is őket, nem vitték el. Mert ha el is vitték volna, piaca nem volt. Ennek következményeként alakultak ki a harcsafogók paradicsomai az Ebrón, a Pón..., és vonzották a harcsahorgászokat. 

Később, a határok átrendeződésével a halak sorsa is megpecsételődött, hiszen a kultúrák is más irányba orientálódtak. Az akkori keleti országokban -ellentétben a nyugati lehetőségekkel és felfogással- a hal megélhetési kateogriának számított, így az értéke is más volt. Konkrétan az evett halat, aki fogott. Később ahol volt hal, főként harcsa, azokat a vidékeket ellepték a "zugiparosok", akik bátran zsákmányolhatták mázsaszámra a halat, hiszen nem volt olyan hatékony ellenőrzés, mely ismerte volna a tájidegen orvhalászati módszereket.

Így egyenes út vezetett ahhoz, hogy a harcsafogók közkedvelt horgászparadicsoma az orvahlászok zarándokhelyévé váljon. A határok átrendeződése ugyanis nemcsak a tilosban halászókat hozta magával, hanem a piacot is. Korábban hiába fogtak feleslegesen sokat, eladni nem tudták, a hal forgalmazásának ugyanis arrafelé szigorú szabályai voltak. Az új piaccal együtt a lazán értelmezett halforgalmazási szokásoknak halmészárlás lett a következménye.

A vízparti ellenőrzés hiánya, a határok megszűnése szabad kezet ad az orvhalászok számára. Ma már mindenféle eszközt bevetnek, hogy minél nagyobb mennyiséget tudjanak elhozni, zsákmányolnak hatalmas méretű hálókkal, árammal és szigonnyal is. Sőt, mivel "szabad a pálya", ezért a parton, rögtön kifogás után megtisztítják a halat azon részeitől, amik kevesebbet érnek a piacon, majd hűtőládákba téve folytatják a lehalászást, a számukra értéktelen maradványokat maguk mögött hagyva.

Az illetékeseknek feltűnt, hogy a horgászturizmusnak mindenütt egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak, ezzel szemben a halállomány rohamosan csökken. Mivel rengeteg horgász képes nagyon sokat fizetni egy-egy horgászatért (és szállásért, csónakért, csaliért, guide-ért), így elkezdtek a megoldáson gondolkozni.

Katalóniában erre hamarabb rájöttek, és egész sor megszigorítást vezettek be. Az olaszoknak valamennyivel több időre volt szükségük, hogy megfelelő szabályozást léptessenek életbe. Félnapos vita után elfogadták a halállomány megvédést célzó rendeleteket. Ez magába foglalja az orvhalászok teljes felszerelésének (autó, csónak és minden egyéb helyszínen található) lefoglalását is, majd ezután következik az eljárás. Aki pedig lefoglalja: a halászati rendőrség!

Ahol sokan élnek az idegenforgalmi szolgáltatásból, a turisták pedig azért költenek, hogy halat fogjanak, ott a halnak nagy az értéke. De csak akkor, ha él, természetes környezetében van és horogra csalható.

Ingyenes szállításhirdetés


Horgászhírek

Még több horgászhír »